CO JE TO ARTcycleBALI?

PRO NÁS LÁSKA NA PRVNÍ POHLED A VELKÝ OBDIV HNED NA TEN DRUHÝ!

team

Jak už název napovídá, jsou to nádherné, ručně vyráběné šperky z použitých  pneumatik kupících se na ostrově Bali.

Za nápadem dát již nepotřebným pneumatikám nový, smysluplný život stojí pár – charismatická designérka Blanka z Katalánska a její partner Pat, balijský výtvarník, který ve své tvorbě odjakživa pracoval s recyklovanými materiály. Pat tak bojuje s palčivým problémem dnešního Bali – s hromadícím se odpadem, který buďto končí na (nekonečných) skládkách, nebo se (houfně) podomácku pálí, případně (rovnou) háže do řeky či do moře.

Vzhledem k tomu, že sami už léta distribuujeme dětská odrážedla vybavená (špičkovými) pneumatikami, tato myšlenka nás okamžitě nadchla. Koupili jsme si od Blanky a Pata několik náramků a náušnic, sami je nosili a obdarovali jimi kolegy, příbuzné, kamarády i známé. A velmi brzy jsme propadli kouzlu těchto Popelek – černých šperků s neuvěřitelně jemnými detaily, za kterými nejsou žádné stroje, ale jen ruce, nůžky a šídla.

Blanka a Pat s naší pomocí založili manufakturu, ve které dali na místní poměry velmi dobře placenou práci 25 lidem napříč generacemi, národnostmi a náboženstvími. Z každého z nich, krok za krokem, udělali umělce, který přispívá k očistě ostrova Bali. Mimoto se Blanka s Patem účastní řady uměleckých festivalů a pravidelně pořádají workshopy, kde lidem ukazují, co všechno (krásného) jde vyrobit z pneumatik.

Máme velkou radost, že můžeme klenoty z balijské dílny ARTcycleBALI představit našim českým a slovenským zákazníkům. Snad Vás – stejně jako nás – toto umění (umně) propojené s recyklací zaujme.

FirstBIKE Team

 


V ROCE 2018 V ARTcycleBALI POUŽILI 300 PNEUMATIK A 650 DUŠÍ.
V ROCE 2019 BUDOU TATO ČÍSLA NĚKOLIKANÁSOBNĚ VYŠŠÍ!

pneu

HORY A HORY PNEUMATIK
A DUŠÍ LEŽÍ LADEM
NA SKLÁDKÁCH
PO CELÉM SVĚTĚ

A PŘITOM Z NICH
MŮŽE VZEJÍT NĚCO
TAK PŮVABNÉHO!

kytka

 

ARTcycleBALI UMÍ ODHOZENÝM PNEUMATIKÁM VDECHNOUT ŽIVOT!

 


 

ARTcycleBALI je umělecká dílna, která se nachází ve městě Ubud uprostřed indonéského ostrova Bali. Manufaktura, ve které s láskou a pouze ručně přetváříme použité pneumatiky v překrásné šperky a originální módní doplňky.

Pneumatiky, pneumatiky, všude samé pneumatiky… V dnešní době si bez nich nelze představit dopravu lidí ani přepravu zboží. Bez nich by se svět  doslova zastavil. Přes všechen užitek, který z nich máme, jsou ale zdrojem jednoho z nejrozsáhlejších a nejproblematičtějších znečištění naší planety.

Stovky let bude trvat, než se „obutí” vašeho auta, jízdního kola nebo sousedova traktoru na skládce rozloží. Pneumatiky jsou díky své trvanlivosti a bezbřehému množství jednou z největších hrozeb životního prostředí.

V ARTcycleBALI se snažíme přírodě trochu odlehčit: z toho, co je už nechtěné, vytváříme to, co je zase chtěné. A proto vyrábíme šperky, které jsou tak moc pěkné! ☺

ARTcycleBALI Team